• Dişlerimi nasıl ve günde kaç kez fırçalamalıyım?

  Dişlerimizi, manuel yada şarjlı fırça ile günde iki kez fırçalamalıyız.

  Öncelikle kullandığımız diş fırçamızın kıl uçları yuvarlatılmış olmalı ki, fırça dişetlerimize değdiğinde acıtmasın. Çünkü dişlerimizi fırçalarken dişetlerimizden başlayarak fırçalamalıyız, fırçayı 45 derece açı ile dişetlerimize yaslamalı, dişe doğru süpürme hareketi yapmalıyız. Aksi takdirde  diş ve dişeti birleşimi bölgeler iyi temizlenmez. Üstelik bu bölgelerde  mine daha ince olduğu için daha kolay çürür, ara yüz çürükleri de daha kolay oluşur. Dişetlerimize değmeden fırçaladığımızda, dişlerimiz hiç fırçalanmamışcasına yine çürüyebilir, diştaşı oluşabilir, ağzımız kötü kokabilir. Daha kötüsü biz dişlerimizi fırçaladığımızı zannederiz. Fırçamızın uçları yuvarlatılmış olmalı ki, dişetlerimiz acıtmasın. Dişetlerimiz acıdığı zaman reflex olarak dişetimize değmeden fırçalarız.  Dişetlerimize değerek fırçaladığımızda  kanama oluyorsa, ilk düşüneceğimiz, orayı iyi fırçalayamadığımız olmalıdır. Önce yumuşak hareketler olmak üzere orayı daha iyi fırçalamalıyız. Bir iki güne kalmadan kanama geçecektir. Hala devam ediyorsa mutlaka dişhekimize gitmeliyiz.

  Dişlerimizi, alt ve üst çeneyi ayrı ayrı fırçalamalıyız. Fırçayı kırkbeş derece açıyla, Üst çenede ön dişlerimiz bölgesinde dişetlerimize yaslayıp, dişetinden dişe doğru en az on kez süpürme hareketi yapmalıyız. Sonra bir fırça boyu sola yada sağ tarafa ilerleyip, köpek dişlerimize ve küçükazı dişlerimize denk gelen bölgeyi de aynı şekilde dişetinden dişe doğru on kez süpürme hareketi ile fırçalamalıyız. Burası bittiğinde  bir fırça boyu daha ilerleyip,  azı dişlerimizi ve özellikle en son dişimizin arkada yüzeyini yine aynı şekilde, dişetinden dişe doğru fırçalamalıyız. Böylece altı yer değişikliği ile üst dişlerimizin ön yüzlerini bitirmiş oluyoruz.

  Şimdi sıra iç kısımlarda. İç kısımları en arka dişlerden başlayıp, yine fırçayı aynı şekilde tutarak dişetlerine yaslayıp dişe doğru on kez süpürme hareketi yapıyoruz. Bir fırça boyu öne gelip aynı işlemi yaptıktan sonra, ön dişlere geldiğimizde fırçayı dik tutarak süpürme hareketini yapmalıyız. Böylece tüm kavisi tamamladıktan sonra, çiğneme yüzeylerini de  öne ve arkaya doğru on kez fırçaladığımızda üst çene bitmiş oluyor.

  Alt dişlerimizi de ön dişlerimizden başlayıp, fırçamızı dişetimize kırkbeş derece açı ile yaslayıp, her bölgeyi on kez süpürme hareketi ile fırçalayarak, sonra iç kısımları ve en sonumda da çiğneme yüzeyini öne ve arkaya on kez fırçalamalıyız.

  Eğer dişlerimizde çapraşıklık varsa, fırçamızı arkada da bazı bölgelerde dik tutmamız gerekebilir. Amacımız her bölgede dişlerimizin iyi temizlenmesidir.

  Bu sistemde fırçalamak ilk başlarda elimiz alışana kadar, zor gelebilir ve uzun zaman alabilir. Ama bir süre sonra elimiz hem alışacak hem de hızlanacak.

  Diş fırçalamanın daha kolay yöntemi şarjlı fırça kullanmaktır. Pillileri tercih etmezsek daha iyi, çünkü pili zayıfladığında yeni pil ile değiştirilmesi gerekir. Her an yeni veya şarjlı pil temini mümkün olmayabilir. Bu durum ekstra bir sorumluluk getireceği için tavsiye etmiyorum.

  Şarjlı fırçayı kullanırken, dönen fırçayı yine dişetimizden başlayarak, her dişin yüzeyine ve diş aralarına süpürme hareketinin benzerini yapıyoruz. Her dişimizi tek tek ele alıyoruz ve dişetinden dişe doğru fırçalıyoruz. Sırayla önce yüzeylerini, sonra arka yözeylerini ve an sonunda da çiğneme yüzeylerini fırçalamalıyız.

  İyi bir ağız temizliği içiz sadece diş fırçalama yeterli olmaz, günde bir kez diş ipi kullanmalı, dilimizi fırçalamalı ve dişhekimimizin tavsiyesine göre gargara kullanmalıyız.

  Altı ayda bir mutlaka dişhekimimize kontrole gitmeliyiz.