• Dişlerimde lekeler var, bunlar giderilebilir mi?

  Dişlerimizde beyazdan kahverenginin en koyusuna kadar değişen bir renk aralığında lekeler görülebilir. Bunlar bazen diş sürdüğü andan itibaren vardır, bazen de sonradan oluşur.

  Sert, beyaz ve diş sürdüğü andan itibaren olan lekeler,sadece estetik olarak kötü görünebilir, ancak zarasızdır. Bunlar dişin oluşumu sırasında aşırı kalsifiye olmuş bölgelerdir. Dişhekiminiz dişin yüzeyine bazı maddeler uygulayarak bunları görünmez hale getirebilir. Ancak çok derin ve kalın bir opasite ise tam olarak silinemeyebilir.

  Dişler sürdüğü anda dişin tümü kahverengiyse veya kahverengi leke var ise,  dişin oluşumu sırasında alınan bazı ilaçların etkisi ile (tetrasiklin ve aşırı flor alınımı) oluşmuş olabileceği gibi, kişinin ağız diş bakımı iyi değilse dişler sürerken çürümüş olabilir.

  Sonradan oluşmuş kahverengi lekeleri, genellikle çürük başlangıcı olarak değerlendiririz.Özellikle ortodonti tedavi sonrası, teller nedeniyle dişler iyi fırçalanamamışsa, teller çıktıktan sonra bu lekeler görülür.

  Mine seviyesinde kalmış olan lekeler, iyi temizlendiğinde çürük devam etmez ama estetik olarak  çirkin bir görünüm teşkil eder. Bunlar derin ise temizlenip dolgu yapılmalı, eğer derin değilse yüzeyel temizleme ve uygulanacak bazı malzemeler ile sağlıklı ve güzel dişlere yeniden sahip olabiliriz.

  Tebeşirimsi bir yapıda beyaz lekeler var ise o bölgenin iyi temizlenmediğini gösterir. Bunlar bizim hiç sevmediğimiz hızlı ilerleyen çürük belirtisidir.

  Lekelerin tedavisi;  flor verniği, kompozit dolgu, kompozit yada porselen lamina ve hatta bazen dişin kuronlanması dahi olabilir.

  Bu lekelerin her türünde mutlaka dişhekimimize gidip, bunları kontrol ettirmeli ve gerekiyorsa tedavi ettirmeliyiz.